Materiali in barve

Materiali

Zelo pomembni pri oblikovanju interierja so materiali. Interjerju, ki temelji samo na tehnoloških materialih, lahko manjka duha. Če so v prostoru zgolj gladke površine, nima prave središčne točke. Na primer, bleščeče se bele kuhinje s kovinskimi dodatki iz znanstvenofantastičnih filmov, kako brezdušen je lahko tak prostor. Vendar so tehnološki napredni materiali lahko izvrstno ozadje za naravne in reciklirane materiale, ki tako pridejo do pravega izraza, lahko so kot platno, na katerega je naslikano umetniško delo.

Podobno se zgodi tudi, če interier preveč sloni na enem samem naravnem materialu, na primer stavbnem lesu. Sodobni in stari materiali poudarijo toplino in nepravilne oblike naravnega lesa. S pretirano uporabo starinskih kosov kažemo, da ne želimo oblikovati resnično sodobnega prostora. Stari materiali delujejo utrujeno, preveč nostalgično, vzbuja občutek, da je lastnika strah sedanjosti.

Razvoj tehnologij omogoča oblikovalcem zmanjšati vpliv na okolje in zavreti podnebne spremembe. Tehnologija, ki je prijazna do okolja, uporablja tehnike ustvarjanja energije iz obnovljivih virov, izjemno dobre izolacijske materiale in skrajno učinkovite naprave. Najsodobnejši materiali so taki, da imajo zelo majhen vpliv na okolje, so naravni in celo reciklirani in ne vsebujejo zdravju škodljivih snovi, zato je bivanje z njimi prijetno in prijazno.

Linolej, biopolimeri in večplastne izolacijske plošče so dobri primeri tehnološko naprednih materialov. Tehnološko napredni materiali dajejo domu videz natančnosti. Talne obloge iz masivnega lesa v dom vnašajo naravno toplino, njihova zgradba nas povezuje z naravo in pomirja.


Barve

Barve so tiste, ki bodo našemu delu pri opremljanju dale piko na i. Barve lahko poživljajo, pomirjajo, grejejo ali hladijo, celo povečajo ali pomanjšajo lahko navidezno prostor in obliko. Prav zaradi njihovih večstranskih učinkov moramo biti pri njihovi izbiri še posebej skrbni in previdni, saj lahko z njimi kaj popravimo ali izničimo ves trud. Zavedati se moramo, da so prav barve tiste, ki se nas dotikajo ves čas našega zadrževanja v prostoru in nezavedno vplivajo na naše počutje. Če je ta vpliv negativen, nam lahko povzroči celo zdravstvene težave.

Pomen svetlobe

V vsakem osvetljenem prostoru nas obdajajo predmeti in materiali različnih barv, ki jih brez svetlobe ne bi videli. Iz istega vzroka je učinek obarvanosti prostora odvisen od različnih svetlobnih izvorov. Ponavadi je težko spremeniti arhitekturne podrobnosti prostora, vendar lahko s premišljeno uporabo barv in svetlobe osvetlimo vsa temna področja v stanovanju. Pri načrtovanju barvne kombinacije posameznega prostora vedno upoštevamo tudi naravno in umetno svetlobo v samem prostoru.

Optični učinki barve v prostoru

Z barvo lahko pričaramo posebno vzdušje ter z njo poudarjamo ali prikrivamo dejansko velikost prostora. Izbira toplih barv navidezno zmanjšuje dejansko velikost prostora ter zbližuje elemente v prostoru, medtem, ko hladne barve navidezno povečujejo prostor ter elemente oddaljujejo.

Granito gres, izgled stara opeka.

Naravno starane smrekove deske.

Barvna karta.

Hrast podnice, izgled pigment teak in mat lakirano.

Dekorativen kamen, položeno brez fuge.

Karta dekorjev.

Reciklirana guma karndean, terra cotta.

Tropski les, odporen na vse vremenske vplive.

Lesne strukture.

Nazaj